Даниел Христов: В Пловдив има много предпоставки за развитие на индустрията, но те не се използват пълноценно

Даниел Христов: В Пловдив има много предпоставки за развитие на индустрията, но те не се използват пълноценно
Даниел Христов: В Пловдив има много предпоставки за развитие на индустрията, но те не се използват пълноценно
30.06.2021г.

Даниел Христов е водач на пловдивската листа на Републиканци за България за изборите на 11 юли. Христов е на 44 години, работи в IT сектора. Завършил е Националната търговска гимназия, а след това и специалност „Компютърни технологии“ в ПУ „Паисий Хилендарски“, има и следдипломна квалификация по банкова администрация.

Защо един човек от проспериращ сектор като IT бизнеса се захваща с политика, г-н Христов?

Катализатор при мен се оказа един спор с мой състудент в социалните мрежи дали България може да се оправи. Преди 2 години и половина той замина за Германия и започва да ме убеждава да го направя и аз, защото у нас политиците са такива, че няма надежда. А аз твърдях, че всъщност нещата зависят от нас и че ако човек страни от политиката, бяга от отговорност. Не можеш да гледаш отстрани и само да критикуваш, ако не си доволен, опитай се сам да промениш нещата. Участвах в протестите през миналата година и когато реших да се занимавам с политика, прочетох програмите и уставите на доста партии. Така избрах Републиканци за България.

Какво най-много ви допадна в програмата на Републиканци за България?

Това, че поставя в основата на икономиката развитието на малкия и средния бизнес. За мен това е най-важното нещо, защото точно този бизнес плаща най-големите данъци и осигурява най-много работни места. И ако в тази кризисна ситуация малкият и средният бизнес получи адекватна помощ, държавата отново ще си стъпи на краката.

Как гледате на сегашните мерки в подкрепа на бизнеса и какво може да се надгради в тях?

За мен основното е да се стимулират бизнесите, които създават нови работни места. Сега действащите мерки са недостатъчни, макар че трябва да отчитаме и с какви ресурси разполага държавата. Но може да се увеличи кръгът на хората, които плащат патентен данък, това ще помогне на много малки семейни фирми. Например към патентен данък може да преминат занаятчиите и търговците по пазарите.

Какви други мерки планирате в подкрепа на бизнеса?

Като собственик на неголяма фирма твърдя, че намаляването на административната тежест може много да улесни бизнеса. Трябва да има и лесен достъп до финансиране – да се теглят по-лесно кредити. Републиканци за България ще настояваме за всички тези мерки.

Очаква се нова вълна на ковид наесен. Как преценявате темповете на ваксинация?

Данните са тревожни и искаме да алармираме, че сме заплашени от ново затваряне. В момента не виждаме служебният кабинет да прави планове как ще се реагира при нова вълна – кои болници и отделения ще имат готовността да приемат болни. Страхувам се, че се повтаря ситуацията от миналото лято, когато броят на болните спадна и правителството се успокои, а през есента хората чакаха по стълбите пред болниците. Особено важно е да се проведе една по-широка информационна кампания за ползите от ваксинирането – хората са наплашени и само с подробна информация може да бъдат убедени да се имунизират.

А смятате ли, че трябва да има материални стимули за ваксинирането, както се практикува в някои държави?

Има и държави, в които се тегли томбола с награди за ваксинираните, но не смятам, че това удачен вариант. Хората трябва да направят информиран избор, да са наясно как ваксината ще ги предпази от инфекцията. Наясно съм, че хората се чувстват излъгани от предишното правителство и не вярват на нищо, затова се съмняват в ползите от ваксините. Но това може да бъде преодоляно – може да бъдат показани добри примери от ваксинацията и така хората да бъдат убедени.

Каква ще е целта ви, ако станете депутат от Пловдив?

Голямата цел е да върнем блясъка на Пловдив като икономическа и културна столица на България. В Пловдив има много предпоставки за развитие на индустрията, но те не се използват пълноценно. Такава възможност например е летището, а инфраструктурата е много важна. Част от нея са пътищата, има бизнеси, които е важен и жп транспортът. Но най-важна е предвидимостта – ако човек инвестира средства в някаква дейност, трябва да е сигурен, че нормативната база няма да се променя, за да си прави планове с хоризонт от поне 10 години напред. Иначе бизнесът не смее да взима кредити, но така не се развива, не разкрива работни места. Затова слоганът на „Републиканци за България“ е „За държава с правила!“

Споделете новината в социалните мрежи:

Свързани новини
Цветан Цветанов: Безпринципните договорки ще продължат и след изборите
Цветан Цветанов: Безпринципните договорки ще продължат и след изборите
Евроком
18.04.2024 г.
Виждаме какъв е зарядът и обещанията, които се дават преди провеждането на избори и какво се случва след като преминат
Прочетете повече
Цветан Цветанов: На Калин Стоянов няма да му извадят компроматни снимки, ако слуша
Цветан Цветанов: На Калин Стоянов няма да му извадят компроматни снимки, ако слуша
Actualno.com
17.04.2024 г.
Коментар на бившия вътрешен министър, лидер на Републиканци за България
Прочетете повече
Цветан Цветанов: Развръзката в МВР е изключително тревожна
Цветан Цветанов: Развръзката в МВР е изключително тревожна
Евроком
16.04.2024 г.
Схеми, контрабанда, компромати и безкраен цикъл от избори
Прочетете повече