Д-р Борис Велев: Хаосът, създаден през последните 10-15 години генерира огромна корупция

Д-р Борис Велев: Хаосът, създаден през последните 10-15 години генерира огромна корупция
Дарик радио
Д-р Борис Велев: Хаосът, създаден през последните 10-15 години генерира огромна корупция
19.06.2021г.

Корупцията у нас не е спорадична проява, а е изключително добре организирана система, която се е изградила в продължение на десетилетия. Подходът срещу нея трябва да е систематичен, а не с отделни прояви срещу отделни фигури. Трябва да се постави началото на дългосрочен процес и топката е в изпълнителната власт. Това каза в предаването „Седмицата“ по Дарик радио д-р Борис Велев водач на листата на Републиканци за България в 25 МИР - София и координатор на сектор "Правосъдие" в партията.

По думите му службите и по-специално ДАНС, трябва да са отговорни за това, защото там се събира информация за всеки случай, който би представлявал престъпление. „Това е службата, която трябва да систематизира тази информация и от там насетне да я подава към прокуратурата. Тогава, когато тази информация не се събира или се филтрира, или се използва за други цели, няма смисъл да говорим за борба с корупцията – такава просто не може да бъде осъществена“, каза д-р Велев.  По думите му превенцията е един от стълбовете за борбата с корупцията. „Това значи всеобхватен пакет от мерки“, коментира юристът.

На въпрос относно обществените поръчки, които са и двигател на политическа корупция, д-р Борис Велев коментира, че когато става въпрос за големи инфраструктурни проекти, за които държавата харчи милиарди, е ясно, че няма много български фирми, можещи да изпълнят такава една поръчка. „Там става въпрос не само за корупция, но включително и за картелни споразумения. И отново разковничето е – да имаме един прозрачен процес, един процес, в който публичният интерес е максимално гарантиран. Това става с функциониращи институции“. Защото, когато една компания знае, че ако си позволи такова поведение много лесно ще бъде разкрита, тогава и корупционният натиск ще спадне, добави юристът и водач на листата в 25 МИР.

По думите му България има нужда от нов, като философия, Закон за устройство на територията. Д-р Велев обоснова мнението си с факта, че в момента общини, които са с население под 30 000 души, според ЗУТ, нямат задължение да изграждат тротоари и каквато и да е публична инфраструктура.

„Създава се един омагьосан кръг и абсолютен хаос, който е идеална среда за процъфтяване на корупцията“.

Борис Велев даде пример и с някои райони на София, където са издадени строителни разрешения „на килограм“ и всичко се прави на парче. „Това, което се случва в последните 10-15-20 години е истинско безобразие“. Юристът посочи, че има цели квартали в София, с десетки хиляди души население, без регламентиран достъп до централната градска мрежа. Такъв например е кв. Витоша, като единственият му изход към Симеоновско шосе е улица, която всъщност е частен терен.

„Този хаос е отражение на факта че имаме неадекватно законодателство и той генерира една огромна корупция. Това е нещо, което трябва да се промени“, категоричен е д-р Борис Велев.

По повод начините за избягване на корупция в сектора на здравеопазването, на първо място трябва тотално да се преосмисли философията на финансиране, която в момента е абсурдна, убеден е юристът. „Една Здравна каса определя някакви здравни пътеки и максимални цени за финансирането им“, каза д-р Велев и добави: „Годишно харчим около 5 милиарда за здравеопазване, а на практика здравеопазването е нула“.

На въпрос от какви промени се нуждае начинът на избор и позиционирането на главния прокурор, той припомни убеждението на Републиканци ца България, че с изменение на Закона за съдебната система и без да се засяга Конституцията, може да бъде намален мандатът, не само на главния прокурор, но също на председателя на ВКС и ВАС.

„Ние считаме, че продължителността на един такъв мандат би следвало да е 5-годишна, каквато е и на останалите мандати в съдебната власт. В крайна сметка тези три големи фигури не изпълняват собствена програма, а прилагат закона“. Д-р Борис Велев коментира още, че България има редица препоръки и трябва да се мисли за въвеждане на отчетност и възможност главният прокурор да бъде разследван. „Защото в момента теоретично такава възможност има. Но на практика това няма как да се извърши“.

„В Републиканци за България, като цяло, считаме, че специализираното правосъдие трябва да бъде закрито“, коментира юристът.

Той припомни периода по създаването на специализираните съдилища, когато България беше в тежка ситуация с мониторинговите доклади за напредъка на съдебната власт. „Тогава създаването им беше оправдано. Но обемът на правомощията в специализираното правораздаване тогава беше много по-ограничен“.

Той припомни, че при следващо правителство, което беше коалиция между ГЕРБ и тогавашния Реформаторски блок, на специализираното правораздаване бяха вменени още множество правомощия. „То се превърна в една мега структура и в орган, който десет години по-късно, можем да кажем, че по никакъв начин не оправда общественото доверие. По-скоро е всеобщо мнението, че беше създаден един извънреден съд – абсолютно недопустимо от българската конституция“. Борис Велев сподели, че като юрист не разбира острата реакция на съдии и прокурори в защита на тези структури, защото: „Дори то да бъде закрито, нито един прокурор, нито един съдия, няма да загубят работата си, нито ще бъдат преназначени на по-ниска позиция, отколкото са в момента“. Той бе категоричен, че по повод закриването на специализираните съдилища, става въпрос за принципно решение и ограничаване на възможността за политическо влияние.

В настоящия си вид напълно неефективна е и КПКОНПИ – доказателство е сравнението между сумите, които българският данъкоплатец дава за издръжка на тази комисия и сумите, които тя връща в бюджета, обясни д-р Борис Велев.

Споделете новината в социалните мрежи:

Свързани новини
Републиканци за България подаде в ЦИК документи за регистрация за предстоящите парламентарни избори
Републиканци за България подаде в ЦИК документи за регистрация за предстоящите парламентарни избори
23.04.2024 г.
Внесоха ги зам.-председателят Джема Грозданова и административният секретар Виктор Серафимов
Прочетете повече
Цветан Цветанов: Възможно е главният прокурор да упражни натиск върху главния секретар на МВР
Цветан Цветанов: Възможно е главният прокурор да упражни натиск върху главния секретар на МВР
06.04.2024 г.
Прави чест на Живко Коцев, че намери достатъчно сили, за да може истината да излезе наяве
Прочетете повече
Цветан Цветанов: По-добре за страната ни е да има правителство в сегашния формат на парламента
Цветан Цветанов: По-добре за страната ни е да има правителство в сегашния формат на парламента
БТА
20.03.2024 г.
Републиканци за България сформира в Пордим общинска структура с ръководител Свилен Огнянов, който е кмет на село Одърне
Прочетете повече