Бранимир Стефанов: Първото нещо, което трябва да направи новият парламент е актуализация на бюджета

Бранимир Стефанов: Първото нещо, което трябва да направи новият парламент е актуализация на бюджета
Dnews.bg
Бранимир Стефанов: Първото нещо, което трябва да направи новият парламент е актуализация на бюджета
30.03.2021г.

Интервю на dnews.bg

Бранимир Стефанов е областен координатор за Русе. Кандидат е за народен представител от русенската листа на партията, която е с номер 21 в интегралната бюлетина. Бранимир Стефанов е с преференция 103.

Последна седмица от предизборната кампания, може би най-важната. Вие как видяхте кампанията дотук?

Да, навлизаме в оставащите 5 дни на кампанията, вероятно най-важните преди изборите. Водим една позитивна капмания. Както отбелязаха колегите ми - д-р Ченко Сотиров и Филип Виденов ние си бяхме поставили за цел да водим позитивна кампания и мисля, че  до този момент е такава.

Намирате ли я като позитивна цялостно, а не само от ваша страна? Имахте оплаквания за вашите плакати, но като че ли този път няма такова яростно противопоставяне като през минали години.

Може пандемията да е повлияла по някакъв начин и да е дала своето отражение на кампанията. А за плакатите - да, плакатната  война продължава и до днес. В града не може да срещнете табло за агитационни материали, на което да има наш плакат. Но ние сме настоятелни. През следващите дни ще продължим да залепяме плакати и да агитираме хората очи в очи, защото друго не ни остава. За плакатите вече се оплакахме на няколко места, включително и на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, дано ни обърнат внимание европейските институции. Защото това не може да продължава така. В крайна сметка не може разни хора да са монополисти на държавни табла за агитационни материали и само определени партии и участници в изборите да могат да поставят там своите плакати.

Споменахте Covid и неговото влияние върху кампанията. Ако след 1 април мерките останат, как това ще се отрази на изборния процес, на самия изборен ден, според Вас?

Вече на сайта на ЦИК има указания и инструкции, в които е уточнено как ще изглежда изборното помещение, какъв ще е редът за гласуване. Там нямаме особени притеснения освен от гледна точка на това - нашите сигнали са, че все повече хора се разколебават да отидат до изборните урни в неделя, защото се притесняват от нарастващия брой заразени. Това са предимно възрастни хора, според които не са осигурени достатъчни гаранции за здравето им и предпочитат да си останат вкъщи. Макар че времето предполага да е хубаво и ще е много приятен ден за разходка до урните.

Председателят на партията Цветан Цветанов и зам.-председателят Павел Вълнев бяха в Русе в края на миналата седмица, мисля за втори път по време на тази кампания. Обиколихте областта, проведохте много срещи. Разбрахте ли, какво искат хората от региона от политиците, от кандидатите за народни представители?

Имахме възможност да говорим с много хора по време на нашите обиколки, не само когато бяха тук председателят и зам.-председателят, ежедневно правим срещи по малките населени места и в Русе. Най-голямото притеснение на хората и това, от което се оплакват, е упадъкът на района. Той не е от вчера и от днес. Мисля, че няма да е звучи пресилено, ако кажа последните 70-80 години. Защото по време на комунизма Русе пак беше натикан в ъгъла и е бил мачкан като един град на интелигенцията, на аристокрацията със своята архитектура и свободомислещи хора. Упадъкът на Русе и областта, ниските доходи, натискът върху бизнеса - получаваме ежедневно оплаквания особено сега около изборите е много жесток натискът.

Друго нещо е демографската криза. Много от младите хора са в чужбина и по-възрастните им родители мечтаят те да се върнат тук и да живеят заедно. Но, изглежда не сме стигнали тези равнища на доходи, които да им позволят да се върнат в България и затова предпочитат да си останат в чужбина. Просто стандартите особено в Западна Европа и в България са съвсем различни.

Бизнес средата, демографската криза - това са според Вас големите проблеми в региона. Какво е първото нещо, което бихте направи след изборите, ако имате възможност да се включите в управлението на страната?

Както спомена председателят съвсем първото нещо, което ще направим, защото аз съм убеден, че ние ще влезем в парламента и ще имаме една стабилна и голяма парламентарна група.

“Незаобиколим фактор трябва да бъдете”, бяха точните думи на Цветан Цветанов в самото начало на кампанията.

Да. Актуализацията на бюджета е едно от нещата, които той сочи, които трябва да се случат при формирането на 45-ия парламент. Тя е наложителна, защото виждаме как разходи се правят ежедневно от джипката, раздават се пари и те се харчат нецелесъобразно. Един пример ще дам - за тези прословути 50 лева за пенсионерите. Тази мярка всеки месец струва на данъкоплатците около 115-120 милиона лева, на които със сигурност може да се намери по-добро приложение, отколкото да бъдат едно замазване на очите на възрастните хора. Повечето от тях ги приемат като една подигравка и за всички е ясно, че това е предизборен трик, с който се цели да се осигурят повече гласове за управляващата партия. Доколкото знам през април по 120 лева ще бъдат раздавани на пенсионерите, но те са твърде умни, за да се хванат на такъв евтин популизъм. Поне тези възрастни хора, с които ние от Републиканци за България сме разговаряли, те ще дадат доверието си на нас, защото ни възприемат като едно ново начало. Едни млади хора, професионалисти в своите области, в които виждат промяна за Русе и областта.

Готови ли са възрастните хора да се лишат от тези 50 лева?

То така или иначе ще се лишат след изборите. Защото тази мярка, по думите на премиера, е точно до края на кампанията и по 120 лева уж за Великден. По-нататък не се знае какво ще се случи с тези помощи.

Актуализация на бюджета, а след това? Имаме да се справяме с ковид криза, с икономическите последствия от тази пандемия, няма да е никак лесно.

Няма да никак лесно след като ковид кризата не се управлява по най-добрия начин. Въпреки хвалбите на премиера, че в България има най-добрият мениджмънт на кризата, от всички се вижда, че това не е така. Мисля, че едно от първите неща, които трябва да се направят е оптимизация на ваксинационния план, защото там цари пълен хаос. По начина, по който той е направен в момента, планът не работи. Епидемията от Covid-19 може да бъде преодоляна само чрез достигане на масов имунитет на населението, а това може да се случи с имунизация. Но тя трябва да бъде организирана с добра информационна кампания, да се повиши доверието на гражданите във ваксинацията и така да се отвори процесът. Естествено трябва да бъдат доставени достатъчен брой ваксини. Така и не стана ясно на българското общество защо заявените от различните производители ваксини не бяха доставени навреме, защо не е изпълнена т.нар. квота за ваксините.

Да отворим ли заведенията след изборите, за да могат те да оцелеят?

Мисля, че по този въпрос трябва да се консултират здравните власти. Наистина има висок брой на заразените ежедневно. Бих си запазил правото да попитам здравните власти, мисля че тяхна е отговорността за този процес.

Здравните власти казват да се затваря, за да намалее потокът към болничните заведения.

Дори да се затворят заведенията, трябва да има адекватна помощ за собствениците, защото разходите им продължават да вървят - имат да плащат заплати на персонала, данъци, такси. Така че дори да са затворени заведения и хотели, трябва по някакъв адекватен начин да бъдат компенсирани тези бизнеси, за да може да оцелеят.

Трудно, парите вече са раздадени, вие самият казахте.

Аз доколкото чувам правителството пак се готви за нови 300 милиона дългове да бъдат взети. Пари явно могат да се намерят, но те трябва да се харчат по оптимален начин.

Да, очакваме помощи и от Европа за справяне с корона кризата. Там са предвидени едни много милиарди. Въпросът е как следващото управление на България ще харчи тези пари и дали те ще достигнат до най-нуждаещите се.

Да, така би следвало да бъде. При разговорите ни с хората, за едно малко ресторантче става дума и се оказа, че от тези големи милиони и милиарди, за които съобщава премиерът, собственикът на това ресторантче е получил само едни 24 лева за ноември месец и нищо друго до средата на март.

Става дума за програмата 60 на 40 ли?

Да, за 60/40, 80/20 - те няколко програми пуснаха, в които критериите явно са много завишени и не всички хотелиери и ресторантьори успяват да ги покрият.

Вие ще бъдете народни представители от Русе, ако Ви изберат. Кои са приоритетите Ви за Русе?

Както и в други интервюта съм казвал, това е инфраструктурата. На Северна България, през всичките правителства на Бойко Борисов в последните 10 години, не беше обръщано достатъчно внимание. Виждате Южна България, драстична разлика има между север и юг. Между Пловдив и Стара Загора има търговски, индустриални  зони, които спомагат за развитието на икономиката. В Северна България няма подобни инвестиции и това е най-тъжното. Упадъкът на региона, не само в Русе, ако отидете във Видин, Разград, Търговище също, много сериозни са в тези райони нещата. Там млади хора няма, всички са в чужбина, за да изкарат някои друг лев и да подпомогнат своите родители, които мизерстват в малките населени места.

Ако няма млади хора, как да се направят тези индустриални зони там? Кой ще работи? Кой ще инвестира?

Според мен при веднъж създадени условия за бизнес, това е най-важната роля на държавата, младите сами ще започнат да се връщат. В нашата програма са залегнали много мерки, с които може да постигнем един ускорен икономически растеж. Като гръбнак на икономиката да поставим семейните микро, малките и средните бизнеси, в тях да се инвестира, те да бъдат подпомогнати, за да може да тръгне икономиката с много по-бързи темпове дори след тази криза, за да може да настигнем западноевропейските държави. Тогава, сигурен съм, че младите хора биха се върнали от чужбина в България. Аз имам много приятели навън и знам, че това чакат, за да се приберат.

Може ли България да се възползва от ковид епидемията и да реагира достатъчно бързо и да може хората, които се прибраха от Западна Европа да си останат в страната?

Това е интересен въпрос. И аз съм си го мислил. Възможен вариант е, разбира се. Ето, ние сега предвиждаме в нашата управленска програма подкрепа на дейностите на самонаетите лица, на работещите от дома и на хората на свободни професии. Една част от тези хора, които сега са тук и дълго са работили в чужбина, може да стартират различни бизнеси със своя натрупан опит в чужбина и да търсят реализация в България.

Предвиждате ли да остане плоският данък?

Задължително. Данъците няма да ги пипаме, това е едно от основните неща в нашата програма. С това целим да създадем една предвидима и устойчива бизнес среда, за да привлечем чуждестранни инвестиции и вътрешно държавни такива, за да може хората да чувстват сигурност. Знаем, че има достатъчно средства и в банките, които могат да бъдат използване за създаване на нови работни места.

Важно е да се обърне внимание на туризма и регионалния маркетинг. Мисля, че от това много страда Северна България и включително нашият регион. Имаме толкова много културни и природни богатства, но по никакъв начин те не са известни нито за чужденците, нито за българите от останалата част на страната. Първо няма добра инфраструктура, за да се стига до тях. После няма необходимата информация, че съществуват въобще. И на трето място - няма кои да заведе хората, за да ги видят. Ето, Ивановските скални църкви, Басарбовският манастир, те отсъстват от програмите на туроператорите. Идват лятото кораби с туристи от цял свят и веднага отиват в Търново. Русе остава едно непознато място за тях. Това трябва да променим, много чужди инвестиции може да стигат до Русе - с информация и с добър регионален маркетинг.

В русенската листа на Републиканци за България, на първите три места сте все млади хора, имате ли необходимия опит?  

Колкото и да сме млади, ние сме на по 40 години близо. Всеки от нас има по 15 години трудов стаж, така че симбиозата между опит и младост е много добра комбинация при нас. Разбира се, в листата има и  други хора с опит като д-р Иван Попов, който е бивш кмет на Община Борово. Наталия Къснеделчева - авторитетен представител на русенския бизнес. В нашата листа има равенство  50 на 50 мъже - жени, което не съм го виждал в друга листа. Ние много държахме на този паритет. Мисля, че нашата листа в 19 МИР на Републиканци за България е една чудесна листа и апелирам хората да ни подкрепят. Това ще е правилният избор и със сигурност ще останат удовлетворени от работата, която ще свършим в 45-ия парламент.

Гражданите на Русе и областта да ни подкрепят с бюлетина номер 21, за Републиканци за България, за държава с правила!     

 

Споделете новината в социалните мрежи:

Свързани новини
Цветан Цветанов: Безпринципните договорки ще продължат и след изборите
Цветан Цветанов: Безпринципните договорки ще продължат и след изборите
Евроком
18.04.2024 г.
Виждаме какъв е зарядът и обещанията, които се дават преди провеждането на избори и какво се случва след като преминат
Прочетете повече
Цветан Цветанов: На Калин Стоянов няма да му извадят компроматни снимки, ако слуша
Цветан Цветанов: На Калин Стоянов няма да му извадят компроматни снимки, ако слуша
Actualno.com
17.04.2024 г.
Коментар на бившия вътрешен министър, лидер на Републиканци за България
Прочетете повече
Цветан Цветанов: Развръзката в МВР е изключително тревожна
Цветан Цветанов: Развръзката в МВР е изключително тревожна
Евроком
16.04.2024 г.
Схеми, контрабанда, компромати и безкраен цикъл от избори
Прочетете повече