Цветан Цветанов: Реалната съвместна работа на Борисов с ДПС започна след излизането ми от ГЕРБ
Питам какво въздържа България да не се присъединява към държавите от ЕС, които признаха Хизбула за терористична организация
Разговорът с бившия вътрешен министър Цветан Цветанов бе проведен на 18 юли 2024 г., след възпоменателната церемония по повод 12 години от атентата на летище Бургас.
Г-н Цветанов, вече 12 години на тази фатална дата 18 юли се връщате на това пропито от кръв място, защо си го причинявате?
Защото съзнанието ми още не може да възприеме всичкия ужас, който сполетя страната ни. Никой не очакваше, не допускаше, че в разгара на туристическия сезон на наша територия може да има терористичен акт. Хизбула направи голямата си грешка да предизвика и България, въпреки че атентатът беше насочен спрямо гражданите на Израел. Нашият отговор беше, че успяхме да направим невероятна координация и искам специално да подчертая доброто взаимодействие с израелските, американските, канадските, австралийските служби за сигурност, и разбира се всички държави-членки на Европейския съюз. Така заедно доказахме, че сме силни, в реално време обменяхме информация. Аз знам какво направиха колегите от българските служби, така също и колегите наши партньори. На тях отдавам своята почит, всъщност.
Мислите ли, че България си свърши работата както трябва по разследването на този атентат и всички виновни получиха справедливо наказание?
Успяхме да съберем безспорни доказателства, с което доказахме съпричастността на Хизбула в извършването на този терористичен акт. Тези доказателства и осъдителните присъди, които са доживотни без право на замяна за съучастниците, показаха, че действително правоохранителната и правораздавателната система си свършиха работата. За мен единственото, което остава като въпросителна, е защо все още България не се присъединява към държавите от Европейския съюз, които признаха Хизбула за терористична организация. Знаете, че беше признато за терористично само военното крило на Хизбула, а за всички е ясно, както беше казано и към онзи момент, че Хизбула стои зад този кървав акт. Посланикът на Израел Н.Пр. Йоси Леви-Сфари имаше възможност да припомни това, което се случи и с Хамас. Тези терористични организации могат да разклатят демократичните устои на всяка държава и на демократичния свят като цяло. Точно за това не трябва да забравяме датите 18 юли 2012 г., 18 юли 1994 г., 7 октомври 2023 г. И затова съм тук. Когато виждам бащата на Мустафа Кьосов (българският шофьор на взривения автобус с израелските туристи, б.р.), аз се чувствам изключително съпричастен към болката на семейството, защото познавам неговата дъщеря и трябва да ви кажа, че това, което успяхме към тогавашния момент да направим не беше малко - да получи добро висше образование в Югозападния университет, да има своята перспектива. В момента тя работи на удовлетворяваща я позиция, чуваме се от време навреме, от което се чувствам горд.
Това постигнахте в дългия период, докато държавата се управляваше от ГЕРБ?
Това беше период, в който бях министър, после и народен представител - до нейното пълнолетие и завършване на висшето образование. Момичето не искаше да чува за тази страшна дата.
Много е горещо днес, г-н Цветанов, издържахте стоически два часа в тъмен костюм, под парещото слънце. Какво си мислехте за днешните депутати, които дойдоха, но седяха под шатрите? Впрочем какво мислите за състоянието на държавата и държавността днес?
Да си призная честно даже не знам дали трябва да ги коментираме тези хора. Държавата е в окаяно състояние, ние не можем да излъчим след проведени поредни предсрочни парламентарни избори стабилно правителство, без което е невъзможна реална подкрепа за местната власт. Тя е единствената власт, която все още функционира под някаква форма. Чест ви прави, че имате за кмет Димитър Николов, с когото през 2012 г. бяхме заедно дни наред тук в Сарафово. Той и повечето от колегите му полагат неимоверни усилия, но без сериозната подкрепа и действия на държавата няма как да получат капиталовите средства за инвестиционната програма. Все още страната ни не е получила второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост за т.нар. декарбонизация, за цифровата трансформация и т.н. Аз смятам, че вина носят всички, които в момента са в българския парламент.
Г-н Цветанов днес чух аналог между настоящата ситуация в ДПС и раздялата Ви с Бойко Борисов и ГЕРБ. За появата на алтернативата ПП „Републиканци за България“ и анонсираната с „опипване на почвата“ от Д. Пеевски ПП „Ново начало“. Въобще такъв аналог правилен ли е?
Ситуацията е коренно различна, виждате какво е упорството на Делян Пеевски да остане и да е част от ДПС. Когато почетният председател каза тежката си дума, това означава, че той продължава да лидира процеса в тази партия. След всичките ми години работа в ГЕРБ – от самото й създаване, аз бях този, който взе решение сам да я напусне. Причината - в този период, от доста години, аз всъщност съм бил подвеждан и до мен е стигала манипулирана информация, докато Борисов е колаборирал с ДПС.
Кога узнахте за това?
През 2015 година имаше местни избори, в които ГЕРБ постигна невероятен успех, защото отстоявахме принципни позиции, имахме сериозна организационна работа. Вървяхме нагоре. Бяхме сериозна политическа сила. Аз разбрах едва към края на лятото през 2018 г. какво се е договарял зад гърба ми Борисов с ДПС. Това беше най-болното, правел го е във всичките тези години, когато аз съм давал всичко от себе си за партията. Трябваше от колегите да науча и сглобя информацията какво става по места. Ще дам потвърждение. От наши структури узнах, че министърът на земеделието Румен Порожанов ще смени много от ръководителите на горските стопанства, тогава аз направих работна среща с него и предотвратих този процес.
В дърводобива имаше много големи интереси, искал е да ги замени с кадри на ДПС?
Не просто да бъдат сменени с кадри на ДПС. Това е само едната страна на големия проблем, който щеше да възникне в парламентарната група на ГЕРБ. Как щях да отстоявам нашите идеи и да защитавам тази група, да бъда нейният председател, ако се бях спотаил?! Порожанов не пристъпи към кадрови промени в този период, няколко месеца по-късно беше освободен. А това, което се случи след моето излизане от ГЕРБ бе, че вече започна реална съвместната работа между ДПС и част от ръководството на ГЕРБ. Структурите на ГЕРБ започнаха да боледуват, те много тежко преживяха всичко това, което се случва, особено в смесените региони. Затова такава аналогия е просто неуместна. Но мога да кажа, че при кабинета Борисов 3 с патриотите работихме фантастично. През 2017, 2018, до 2019 г., когато си тръгнах направихме най-много за държавата.
Някои от патриотите наивно вярваха, че ще получат положителна оценка, но всичко беше обругано, вече е забравено. Впрочем и самият Валери Симеонов.
Бяха наивници, за голямо съжаление в политиката го има, но пък по-добре да останеш чист, да си със своята физиономия пред хората, да бъдеш такъв, какъвто си. Говоря за Валери Симеонов като лидер на НФСБ.
Струва ми се, че Бойко Борисов отдавна иска да си простите, това така ли е и ако е така какво би следвало?
Аз смятам, че държавата е в изключително тежка ситуация, единственият пробив в политическата криза ще постигнат тези, които успеят да преглътнат определени обиди, но да не променят принципите, които защитават. Тези, които успеят да направят широко обединение, могат да върнат България към нормалния политически живот.
Вие готов ли сте да се завърнете реално с такова обединение на следващите избори? Защото новите, младите и красивите от 2021 г. насам, се оказаха не само неподготвени, но и много алчни.
Аз съм готов да се завърна и това, което правя през последните седмици е именно в тази посока – ПП „Републиканци за България“ заедно с други политически формации, които имат достойни и качествени членове и симпатизанти, такива каквито ГЕРБ имаше в периода, в който имахме първия си управленски мандат, да направим тази важна стъпка за обединение.
Говорите за 2009-2012 г. ли?
Да, спомнете си в какво състояние оставихме държавата. Всеки говори за борба с корупцията, аз само ще цитирам данните на Центъра за изследване на демокрацията, които дават статистика от 1999 до 2023 г. Най-високите нива на корупция и на корупционни практики са през 1999, 2014, 2023 година. При управлението на Иван Костов, на Пламен Орешарски и на тези, които наричате млади, некомпетентни, алчни. Най-ниските нива на корупция са от 2010 и 2011, нивата за усещане на корупционен натиск бяха под 10%, а за 2023 година са 35 процента, през 2014 г. са 39 процента, при Иван Костов са 34 процента.
До какво ще доведе скандалът в ДПС?
Сега е момент чрез нашия зам.-председател на ПП „Републиканци за България“ – Тамер Хасан, да обединим всички български мюсюлмани, действително да се обърнем към тези стойностни и качествени членове, симпатизанти на всички политически формации, които са в смесените райони. Можем действително да покажем, че имаме представителност на всички етноси в една национално отговорна партия, имаме достатъчно стойностни и качествени хора, защото тук давам за пример и правя съпоставка със сега действащите депутати в парламента. Бихте ли ми посочили поне един, който да отговаря за външната политика в българския парламент, освен Бойко Борисов, който е избран за председател на външната комисия? Веднага ще дам като аналог Джема Грозданова, която превъзхожда абсолютно всички, за които бихте питали като вариант.
Къде се намира тя в момента?
В ПП „Републиканци за България“ и сме заедно в Евро-атлантическия център за сигурност. Като нея е Горан Благоев, ваш колега журналист, Недко Недев – мениджър на сериозна международна компания в Сливен, имаме Борис Велев – доктор по наказателно право в Германия, с такива хора можем да успеем, те могат да управляват, защото са се доказали.