Областният координатор на Републиканци за България - Русе осигури ценно дарение за университета в града
Възпитаникът на Русенския университет Петър Дяков, член на Изпълнителния съвет на Републиканци за България и координатор за областта осигури ценно дарение от техника, което вече пристигна в университета в града. Апаратурата, която е много модерна и скъпа, се е ползвала от проф. Павел Ястребов от университета в Мериленд, САЩ. По инициатива на Петър Дяков част от техниката е предоставена на Русенския университет, а другата половина е за Тракийския университет в Стара Загора, pпредава Русе Медиа.
След 30 години преподаване и пенсиониране проф. Ястребов е получил техниката от университета с обещание да му се даде друго помещение за кръжоци. „Тя е закупувана от университета и след напускането си той я е преместил в складове. Нае моята фирма да го преместя от Вашингтон до Бостън, след което ме потърси и обясни, че иска да върне апаратурата на университета, защото е скъпо да плаща за складове. Оттам обаче са му казали, че имат доста техника и са му предложили по негов избор да я дари“, разказва Петър Дяков.
Той веднага предлага Русенския университет като възможност, още повече, че има изграден много хубав изследователски център. Разходите по транспортирането от САЩ до България се поемат от самия Петър Дяков, „Проф. Ястребов е бил специализиран в изучаването на очен апарат, слухов апарат и органи на животни и условието му беше всичко да пристигне в Тракийския университет в Стара Загора. Моят баща е ветеринарен лекар, завършил е там, свързахме се, хората бяха с отворени ръце, но поставих условието пред проф. Ястребов, ако иска аз да покрия разходите по транспортирането, да дадем приоритет на Русенския университет. Благодаря специално на ректора акад. Христо Белоев, проф. Хорчуков и на асистент Христаков за предоставеното помещение. Специалисти от университета помогнаха, разопаковахме, много от техниките дори не знаем още за какво са“, сподели Петър Дяков.
Сред апаратурата има японски микроскопи, центрофуги, стерилизатори, антивибрационни машини, антивибрационни маси, принтери, монитори, много специализирана литература за библиотеката на университета.
„Образованието е най-важното нещо, трябват образовани хора, за да теглят нашата нация. Разбира се, за такива тесни специализирани науки без техника е трудно и аз се гордея, че много от студентите ще могат да използват специализирана техника от Америка, Канада, Германия и Япония, която е на висока стойност. Надявам се да излязат много подготвени хора от университета“, каза още Петър Дяков.