Младият български предприемач Петър Дяков: Не мога да повярвам, че казуси като КТБ и „Турски поток“ стоят в пълно мълчание
Срамно е, че повече от 15 години в България не може да се изгради силно електронно управление, смята координаторът на Републиканци за България в Русе
Над 90 000 гласа с „Не подкрепям никого“, дадени от българи у нас и в чужбина на последния вот, са звучен шамар за всички партии. Това каза в предаването „оПозиция” с Горан Благоев по Faktor.bg координаторът на ПП „Републиканци за България“ в Русе Петър Дяков. Младият предприемач има успешен бизнес в САЩ, където транспортната му компания има около 30 служители, развива дейност и у нас с малка строителна фирма и туристически обект.
По думите му, важно е, след като минат изборите, да има резултати, не само за дадената партия, но и за целия народ.
Дяков изрази мнение, че партиите в парламента са длъжни да намерят решение на ситуацията и да се сглоби правителство: „Това е тяхна работа и отговорност. Видимо е, че след една година по площадите, хората не искат стария модел на управление“.
Дяков каза още: „Лично аз не съм фен на „Продължаваме промяната“, но на тях им се приписват грехове, все едно те са управлявали 12 години“.
Според него много от българските избиратели, които са евроатлантици, са подведени от ГЕРБ. „Никой не беше очаквал тази война, която Русия обяви на Украйна, но тя обърка много планове на системните партии, много маски падат и ще продължат да падат“, каза още Петър Дяков.
„Не мога да повярвам, че казуси като КТБ и „Турски поток“ стоят в пълно мълчание“, каза още координаторът на Републиканци за България, според когото една от важните теми пред обществото е правосъдната реформа и ефективна прокуратура.
И в политическия живот има няколко ключови неща, които трябва да се променят, убеден е той. Според него не е редно един човек да се явява на избори като кандидат от два многомандатни района, да се отказва, след като е бил избран, но и да не може да бъде отзоваван.
Петър Дяков изрази мнение, че зад граница има много българи с изключителен потенциал и много висока култура, които обаче не планират да се приберат в родината. По-малко бюрокрация у нас е разковничето по темата, смята младият предприемач, според когото в нормална държава човек не се сблъсква с явления като „рушвет“, докато тук е пълно с абсурди. „За да се върне средностатистическият българин и да създаде работни места, той иска спокойствие“, категоричен е Дяков.
Той определи като срамен факта, че повече от 15 години в България не може да се изгради силно електронно управление, което да облекчи бюрокрацията. „Това не е сложно, много по-малки държави, дори извън Европа, са го направили и приложили. Обяснявам си го, че някои хора нямат интерес от това“.
„Повечето емигранти не са напуснали родината си „от хубаво“, каза още Дяков.
Според него подкрепата от чужбина за партии като „Възраждане“ се дължи на популизма, но тази подкрепа би била по-малка, ако всеки има възможност да гласува електронно. Според младия българин, популизмът и заиграването с настроенията на хората са некоректни. А по адрес на ИТН той допълни: „Радвам се, че шоуто напусна политиката“.