Горан Благоев: Искам да съм президент на благоденстващи българи, а не на работещи бедни

Горан Благоев: Искам да съм президент на благоденстващи българи, а не на работещи бедни
StZ24.com
Горан Благоев: Искам да съм президент на благоденстващи българи, а не на работещи бедни
30.10.2021г.

Интервю на STz24.com

Горан Благоев е роден през 1967 г. в София. Завършва „История“ в Софийския университет, специализира етнология, а също теория и история на дипломацията. Има научна и образователна степен „доктор“. Професионалната му кариера е белязана от 29-годишен стаж в Българската национална телевизия, където започва като сътрудник в студентската програма „Ку-ку“, след това е репортер и водещ в „По света и у нас“. От 1999 г. творческата му реализация е свързана с различни предавания и документални филми, сред които са емблематичните „Вяра и общество“ и „История.БГ“. Автор е на над 30 документални заглавия, някои от които имат награди от международни филмови фестивали. Принуден е да напусне БНТ през ноември 2020 г. след като авторското му предаване „Вяра и общество“, което има 15-годишна история и безпрецедентна зрителска подкрепа, е свалено от екран под влиянието на външни фактори. От 1 декември 2020 г. той води авторското си предаване „Памет без давност“ по ТВ „Евроком“, което бързо намира своята зрителска аудитория. Благоев има известен стаж като хоноруван преподавател в различни факултети на Софийския и в Пловдивския университет. Автор е на три книги: „Курбанът в традицията на българите мюсюлмани“(2004); „Истории за плач и за надежда“ (2011) и „Църква и идентичност на Балканите: Българската екзархия и Македония до края на II световна война“ (2020). Активен участник в обществени каузи, свързани със защита на българското семейство; проблемите на традиционните български общности в чужбина и особено в Западните покрайнини; инициативата за демонтирането на МОЧА в София. Горан Благоев е семеен с двама синове. Съпругата му е университетски преподавател.

Днес той е кандидат за президент на коалиция "Национално обединение на десницата", в която влизат Републиканци за България и КОД. Благоев и кандидатът за вицепрезидент д-р Ивелина Георгиева посетиха Стара Загора и проведоха срещи с граждани, с кандидати за народни представители и симпатизанти в Рeпубликанци за България "Захарий Княжески" в града.

Г-н Благоев, защо журналист и общественик, какъвто сте Вие, влезе в битката за президентския пост?

Защото смятам, че президентското място може да ми даде трибуната да продължа да отстоявам каузи и идеи, за които съм работил в целия си съзнателен живот от 1989 година насам, а именно българското национално достойнство, възможността да бъдем истинска, макар и малка нация, която заявява своя авторитет в Европа, нация, която се превръща в уютен дом и за своите общности и за българите в чужбина, защото те са много красиво знаме, което веят политиците, но за съжаление 30 години се направиха много малко съществени неща за подобряване на техния живот, особено за общности като в Западните покрайнини, бесарабските българи в Молдова. Президентът не трябва да дава решения само за належащите проблеми, а да бъде визионер, да знае какво може да предстои на нацията след 10, 15, 50, 100 години. Виждаме, че има жестока демографска криза.

Тенденциите са да намаляваме като нация и като етническа общност. Даже има селища, в които българите са малцинство спрямо ромите. Не казвам, в това отношение, че трябва да се страхуваме от ромите, но тези наши общности 30 години са жестоко пренебрегвани, лъгани, манипулирани и е крайно време ние като общество, не само като държава, да осъзнаем, че нашите роми трябва да бъдат образовани, интегрирани, благоденстващи като нас, за да може след време, когато българите сме малцинство, защото такива са за съжаление перспективите, да има също достойни образовани граждани, които да пренесат българският културен код в бъдещето. Това е политика, това е идея, за която трябва да се замисляме постоянно. Тя може да не се случи, но ние трябва да работим и в тази посока. Западна Европа с цялото свое застаряващо население е започнала да се замисля върху тези въпроси преди 50 години, да се замисля образно казано кой след 100 години ще стопанисва евангелските църкви или католическите катедрали. Т. е. ние трябва да оставим своя силен цивилизационен код, за да има и след 100 години хора, които да се чувстват българи на тази територия, а не тя само формално да се нарича България. В това отношение аз виждам своята роля като президент. Смятам, че всеки един държавен глава трябва да отстоява. 


Кои са най-важните акценти в програмата Ви?

Този е един от акцентите ми. Друг е задължително да отстояваме благоденстващо, образовано общество, защото не искам да цитирим като досегашния държавен глава, че "Алеко е адвокатът на бедните", напротив, аз искам да съм държавен глава на благоденстващи българи, а не на работещи бедни. Защото бедният човек е манипулируем и стигаме пак до нашите съграждани от ромски произход. Тези хора, ако имат своята материална осигуреност те да си изкарват хляба, не да разчитат на помощи, те ще бъдат много по-малко зависими от задкулисието, много по-малко манипулирани, няма да си продават гласовете си. Сред тях също има качествени хора и ние трябва да издигаме тяхното качество на живот заедно с нашето, да спрем тази гетовизация. Не мога да се съглася, че един президент трябва да бъде защитник на бедните. Да, той трябва да бъде защитник на хората, които имат нужда, но ти не можеш да се радваш, че нацията ти е от бедни хора, напротив, трябва да се стремиш тази нация да благоденства, а благоденствието има много измерения. В областта на културата какво правим тя да стига до повече хора? Трябва да наблягаме, ако щете, на държавната дотация, да има повече преводи на български творци и популяризиране на наши автори на световните езици, за да може нашата култура да достигне навсякъде по света.
Колкото и шаблонно да звучи, президентът трябва да е освен всичко друго, но и обединител на нацията. Как това може се случи, когато нацията ни днес е в криза - политическа, икономическа, обществото е разделено на ваксинирани и неваксинирани, хората са гневни, разтревожени как ще платят сметките за ток, несигурни в утрешния ден. В една такава криза изпитанието наистина не е никак леко, бих казал какво бих направил по отношение на пандемията. За щастие на нашето Национално обединение на десницата имаме кандидат за вицепрезидент д-р Ивелина Георгиева, практикуващ лекар. Давам личния си пример, че аз и съпругата ми сме ваксинирани, моята майка също е ваксинирана, тъй като е с редица тежки заболявания. Убеждаваме хората, че ваксините не са опасни. Днес идваме от Карлово, прекрасни хора с възрожденски дух, но съм притеснен, че особено възрастните вярват все още на слухове и конспиративни теории. От 50 възрастни, например, с които сме говорили, само 10 бяха ваксинирани. Тези хора не са виновни за това, а виновен е този, който им налага слуховете, включително цитираха твърдението на Борисов, че ваксинират хората с изтекли ваксини, та ние им обяснявахме, че срокът на годност е поставен на всяка ваксина.  Ролята на президента е да отстоява една информационна кампания, ако ще ежедневно да е по улиците. Три часа бяхме в Карлово, надявам се, че поне половината от хората сме убедили да бъдат ваксинирани. Работата на президента е да говори, да се среща с хората. Който не желае да се ваксинира, не бива да нарушаваме неговите права. Когато като президент ми се наложи да правя служебен кабинет, със сигурност няма да го оставя така да изтърве ситуацията, че да сме едва ли не филиал на погребална агенция, извинявайте за сравнението. Започвам да се питам, тук ще отворя една скоба, дали кабинетът Радев не следва политиката на кабинетите Борисов точно преди избори в кампания така да се отприщят нещата, че в един момент да има стагнация и хората да им подарят служебната победа.
Ролята на обединителя е тази: да привлечем тези, които са разколебани за ваксините. Виждаме в Западна Европа хора, които имат доверие на учените, на правителството, там ваксинацията е 70-80%, а при нас 20%. Ролята на държавния глава е не да се крие, да не знаем кога и с какво се е ваксинирал, не да казва първо ме интересуват правата на неваксинираните, а да каже: "Повярвайте на лекарите, учените, това са хората, на които тябва да имаме доверие!" Това трябва да се говори непрекъснато и да се дава личният пример. Има много важен действащ механизъм - Съветът по национална сигурност. Преодоляването на пандемията е част от въпроса за националната сигурност, президентът не свиква година и 8 месеца този съвет. По отношение на енергийната криза. Президентът може да покани всички политически сили и енергийни експерти, да се сформира Енергиен съвет, има толкова много други съвети. Аз, например, по времето на президента Росен Плевнелиев бях поканен в Съвета на българите в чужбина. Един Енергиен експертен съвет ще каже, че имаме възможност за алтернативни енергоизточници, че много бързо може да се реализира този замразен проект Комотини - Стара Загора. Експертите ни в Националното обединение на десницата твърдят, че е въпрос на 3 до 4 месеца с полагането на тръби и издаването на необходимите сертификати от държавата този проект да заработи. Президентът е този, който трябва да отстоява това, както и националния суверенитет. Това досега ми е коствало страшно много, включително и кариерата ми в БНТ, влиянието на Русия. Защо е замразен строежът на електроцентралата Никопол - Турну Мъгуреле? Заради руския натиск върху Румъния. Ето това един български държавен глава трябва да го пресече и България наистина да бъде суверенната държава в Европейския съюз, а не Троянския кон на Русия.


В Стара Загора сте, какво е посланието Ви?

Най-напред искам да успокоя хората, че ако Национално обединение на десницата получи доверието на своите избиратели, няма да работи за съсипването на комплекса "Марица изток". Настояваме, че трябва да има първо мораториум върху въглеродните емисии, а комплексът да работи поне с перспектива до 2050 година. Ще настояваме газопроводът Комотини - Стара Загора да заработи в  бързи темпове. В лично качество на жителите на града ще кажа: това че сте прекрасни хора, като всички българи, е ясно. Но Стара Загора е преживяла едно много страшно изпитание през 1877 г. Ето този възрожденски дух на старозагорци мисля, че трябва да го имаме като пример в цялата държава как един град, буквално възкръсва от пепелището и днес е един от най-красивите в България. Национално обединение на десницата е с № 7 в бюлетината!   

България, нашата национална отговорност

1. За просветена и образована нация

2. За благоденстващи българи, в справедлива държава с правила за всички

3. За национална памет, изчистена от идеологически манипулации на външни сили

4. За да надградим богатото си културно наследство за бъдещето

5. За България - културно и духовно сърце на Балканите

6. За България, неизменна част от Европа

7. За да творим заедно настоящето си, като нова и славна история на България!

 

7 е числото на сътворението. 7 е числото на Бога. А Бог е истината!
 

Споделете новината в социалните мрежи: